Аграрії Черкащини стурбовані: непродумані закони вбивають галузь
Останнім часом український уряд активно шукає гроші на латання бюджетних дірок. Що не кажи, а 8,7 млрд. грн. річного дефіциту держбюджету стимулюють до непопулярних рішень. Чимала кількість законодавчих ініціатив стосується аграріїв. Проте галузь, яка ще торік давала державі 27% ВВП та 17 млрд. грн. до платіжного балансу, вже не витримує відсутності з боку держави фінансової підтримки та законодавчих новацій, зокрема, податкових.
Як захистити свої інтереси і при цьому сприяти розвитку галузі, радилися днями уманські аграрії. В Умані на тепличному комбінаті відбулася зустріч найуспішніших в цьому регіоні представників аграрного сектора та лідерів Аграрної партії України – голови партії Віталія Скоцикова та голови Черкаської регіональної організації Наталії Старікової.
Аграріїв зібралося чимало, проте проблеми усіх хвилюють однакові: цього року податок на землю збільшили в 21 раз, з 6 гривень за гектар до 119 гривень. І хоча гроші, здавалося б, невеликі, але при цьому з сільгоспвиробниками ніхто не радився. Є побоювання, що буде скасовано спеціальний режим оподаткування й усіх їх переведуть на загальний. При цьому знову не буде жодних обговорень і ніяких преференцій. Окрім того, аграріїв хвилюють ціни на паливо, на міндобрива, які стрімко зростають й доводиться на всьому економити.
- Сьогодні агарна галузь не має інструменту для лобіювання своїх інтересів, - пояснює лідер Аграрної партії Віталій Скоцик. – Ніхто для нас не побудує державу, потрібно самім організовуватися. Представники від аграріїв мають бути в радах всіх рівнів. Тільки так ми зможемо захистити свої інтереси.
Принагідно Віталій Скоцик поділився з присутніми стратегічними планами Аграрної партії стосовно того, як Україну, що перебуває в глибокій системній кризі, перетворити на країну успішну.
- Одним із пріоритетних напрямків державної політики на найближчі 5-10 років має бути завоювання світових ринків продовольства, зокрема, овочевого, - переконаний він. - Сьогодні світовий овочевий ринок дуже потужний. За останнє десятиріччя площі, які у світі задіяні під виробництво овочів, збільшились вдвічі. Однак цей ринок уже поділений і потрапити на нього дуже складно. Є три країни, які відіграють ключову роль: це Нідерланди, які є основною світовою перевалочною базою; США, які сконцентрували біля 38 % фінансових операцій, пов’язаних з ринком овочів; та Китай, який вирощує більше половини усіх овочів у світі. Щоб вийти на світовий ринок, продукція повинна відповідати всім рівням сертифікації та стандартизації і бути конкурентною по собівартості. Без системної роботи на рівні держави тут не обійтися.
До речі, завдяки вдалому менеджменту й розумному керівництву директора Уманського тепличного комбінату Миколи Гордія підприємство сьогодні зробило перші кроки в бік експансії овочевих ринків сусідніх країн: втративши ринок Росії, комбінат нещодавно почав експортувати овочі до сусідньої Польщі.
В свою чергу голова ЧРО Аграрної партії Наталія Старікова поділилася із присутніми деякими думками щодо стратегії розвитку аграрного сектора Черкащини на найближчі роки.
- Понад 60% валового продукту на селі виробляється в індивідуальних господарствах. Але сьогодні дрібний сільгоспвиробник не завжди має змогу реалізувати свою продукцію. Наприклад, у Черкаські супермаркети овочі завозять з інших регіонів України, а місцевий виробник не знає, куди подіти свою продукцію, - аргументувала вона. – Для того, щоб змінити цю ситуацію, нам потрібно відродити систему кооперації. І перші кроки в цьому напрямку ми вже робимо.