Олег Васецький: «Створюємо першу в Україні партію місцевого типу»
«Створюємо першу в Україні партію місцевого типу»,
- директор ТОВ «НВФ «Урожай», депутат обласної ради Олег Васецький
– Об’єднання територіальних громад – це частина великої реформи, що має назву децентралізації. На жаль, сьогодні говорять про децентралізацію, акцентуючи увагу на адміністративній і фінансовій складових, уникаючи розмов про політичну складову, без якої децентралізації не відбудеться. Ні для кого не секрет, що сьогодні потрапити до обласної, міської чи сільської ради можливо лише за приналежності до певної політичної сили. Проте я особисто не відчуваю симпатії до жодної партії, бо кожна з них так чи інакше причетна до тієї ситуації, яка нині склалася в нашій країні. Україна сьогодні перебуває далеко від ідеального стану речей, який уособлює, приміром, Швейцарія. Місце ж нашої держави - на протилежному кінці уявної прямої. І всі ті партії, які є в Україні, так чи інакше мають відношення до того, що держава перебуває в стані війни.
Разом зі своїми однодумцями ми створили громадську організацію «Об’єднання територіальних громад», члени якої прагнуть змінити існуючий стан речей в країні. Та громадська організація не впливає на ситуацію так, як впливає політична сила, яка має своїх представників у радах різних рівнів. Тому в нас виникла ідея створити першу в Україні партію місцевого типу.
Громадська організація «Об’єднання територіальних громад» займатиметься просвітницькою діяльністю в рамках реалізації закону «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Адже шлях об’єднання територіальних громад – об’єктивний і незворотній процес, який потрібно пройти. Іншого шляху немає, бо децентралізація має на меті створити такі умови, щоб місцеві громади жили з тих податків, які вони збирають на своїй території. А без об’єднання цього досягти неможливо, бо існує безліч невеликих сіл, які мають мізерні надходження до бюджетів і самостійно вони не виживуть. Звісно, що вказівки, як і кому об’єднуватися, продовжують надходити зверху, де враховують інтереси чиновників, нехтуючи при цьому інтересами простого селянина.
Проблема полягає і в тому, що самі жителі сіл не усвідомлюють, що без об’єднання змінити країну неможливо. Цим шляхом, наприклад, пройшли більшість країн Прибалтики. Так, були певні труднощі, але досягнуто кінцевого результату і ці країни сьогодні живуть за європейськими стандартами. Проте для багатьох наших земляків не важливий результат, а значення має те, що, скажімо, сільську раду перенесуть на кілька кілометрів далі, в інше село, куди дістатися з нашими дорогами буде набагато важче. Це, звісно, важлива проблема, яку також потрібно вирішувати. Але сьогодні на часі - все-таки об’єднання громад. Для цього ми вже збирали Форум голів сільських, селищних, міських рад, розіславши понад 500 сільським головам персональне запрошення, щоб разом з представниками Уряду та народними депутатами визначити і обговорити спільні проблеми, які виникають на шляху об’єднання територіальних громад. Можливо, наболілі питання сільських громад неприємно було чути заступникам міністрів, але ми донесли їх до керівництва держави. Така практика стала прикладом того, що тільки за допомогою бізнесу, представники якого працюють на Черкащині протягом 10-20 років і знають потреби свого краю краще, ніж той чиновник, якого призначили кілька років тому, треба доносити проблеми громади до верхівки влади. І тільки таким чином влада може почути жителя села і змушена буде відповідно діяти в його інтересах.