Щоб вижити на європейському ринку, сільським громадам радять бути активними й об’єднуватися

01.05.2015 08:06

З 1 січня 2016 року в Україні остаточно почне діяти угода про Асоціацією з ЄС. Проте ця така бажана для прихильників європейського вектору розвитку країни подія містить в собі чимало викликів, зокрема, в аграрній галузі економіки, для дрібних виробників сільгосппродукції, яких держава й так не балує преференціями.

Як в нових умовах вижити тим, хто свої сподівання на добробут покладає на розвиток власної справи на селі, обговорювали днями під час веб-конференції в Черкаській науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка. У дискусії, присвяченій саме викликам для малих виробників сільгосппродукції та шляхам їх подолання, взяли участь експерти й зацікавлені особи з п’яти областей України: окрім Черкаської, були фахівці з Чернігівщини, Чернівеччини, Миколаївщини, Хмельниччини.

Загалом цей проект, що проходить в рамках Днів Європи, діє за підтримки центрів європейської інформації.

- Досвід показує, що малому бізнесу вижити набагато важче, бо у нього менше можливостей, - говорить консультант Черкаського центру європейської інформації Олена Гаркуша. – Ми долучилися до цього проекту, бо він спрямований на те, щоб зібрати, систематизувати й поширювати інформацію, як діяти в нових умовах, наприклад, як правильно сертифікувати продукцію.

Проаналізувавши вплив асоціації з ЄС на дрібних виробників, експерти одностайні в тому, що серед основних загроз – зростаючі вимоги щодо якості продукції, посилення конкуренції на внутрішньому ринку, збільшення рівня безробіття, відсутність державної підтримки (її, якщо й отримують, то переважно великі підприємства), адміністративні перепони, що обмежують збут продукції. І це ще далеко не всі загрози, що очікують на дрібних виробників.

Рецепти ж виживання досить прості й випробувані в інших країнах. Потрібно працювати над розвитком переробної галузі, розвивати зелений туризм, та об’єднуватися у кооперативи. Окрім того, громади мають стати більш активними, перестати чекати, що держава чи хтось інший щось для них зробить.

Але однієї активності сьогодні замало, вважає голова громадської організації «Черкаська обласна сільськогосподарська дорадча служба», голова Смілянської міської організації Аграрної партії України Сергій Тимофієв.

- На всіх потугах зберегти й підняти село ставить жирну крапку закон №71 від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи». Відповідно до цього закону, змінена сама система оподаткування: податки збільшено, а пільги скасовано. Людина ще нічого не заробила, а вже має сплатити до бюджету не підйомні суми, - коментує він. – Так відбувається тому, що сьогодні інтереси дрібних сільгоспвиробників не представлені у владі. Аграрії мають об’єднуватися й брати активну участь у політичному житті країни, лобіюючи свої інтереси у радах усіх рівнів.