До чорнобильської дати
29 років минуло з тих пір, як весь світ сколихнула найбільша техногенна й екологічна катастрофа – аварія на Чорнобильській АЕС. Це одна з найтрагічніших дат в історії людства. Вона нагадує про себе щодня численними проблемами в різних сферах суспільства, у долі мільйонів людей, житті кожного з нас.
На території Городищенського району проживає 2083 особи, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи, з яких 288 є ліквідаторами. Обсяги фінансування Чорнобильської програми із Державного бюджету на 2014 рік в районі склали 1179,0 тис.грн. У санаторно-курортних закладах України у минулому році оздоровлено 40 дорослих та 25 дітей, потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС.
Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до Закону України № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалений Бюджет 2015 року передбачає скасування широкого кола пільг і виплат окремим категоріям населення, серед яких зміни стосуються і громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Щодо пільг та компенсацій громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ситуація така.
Для 1 категорії (інваліди Чорнобиля) вони залишились без змін.
Для 2 категорії (ліквідатори та евакуйовані) – виключено пункт про першочергове щорічне безплатне забезпечення санаторно-курортними путівками або путівками на відпочинок. Всі інші пільги та компенсації для цієї категорії залишились без змін.
Для потерпілих 3 категорії також виключено пункт про першочергове щорічне забезпечення пільговою санаторно-курортною путівкою або путівкою на відпочинок. А от пільги на відшкодування 50 процентів вартості твердого палива надалі надаватимуться їм за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує податкову соціальну пільгу.
Інші пільги та компенсації для цієї категорії залишились без змін.
Для потерпілих 4 категорії всі пільги та компенсації відмінено (тобто, із Закону вилучено повністю статтю 23). Ліквідовано саму категорію зони посиленого радіоекологічного контролю (4 зону).
Такі кроки уряду в нинішніх соціально-економічних умовах вимушені. І якщо б навіть не так, то на обраному всіма нами шляху євроінтеграції реформи системи соціального захисту, як і інших сферах, неминучі.
Держава, дійсно, заборгувала перед чорнобильцями, а кількість проблем, що накопичувалися роками і передавалися від уряду до уряду , продовжує зростати.
Тому у наших спільних силах разом долати болючі наслідки аварії на ЧАЕС – взаємодопомогою, чуйністю, людяністю, турботою про здоров’я ліквідаторів та потерпілих.
Наталія КИРИЧЕНКО,
начальник районного управління праці та соціального захисту населення.