ВІТАЛІЙ КРАВЧЕНКО СТВОРИВ УНІКАЛЬНЕ ВИРОБНИЦТВО
Поласувати спекотного дня морозивом – велетенське задоволення для дорослих і дітей. Деякі вчені навіть запевняють, що при споживанні цієї холодної смакоти, в організмі людини випрацьовується так званий «гормон щастя». Але тримаючи шматочок солодкої радості на тонесенькій дерев’яній паличці, навряд чи хто здогадується, який бізнес розкручується довкола цієї самої палички. Отож розкриваємо деякі «фірмові секрети» такого незвичного виробництва.
Із 1993 року у Городищі діє підприємство «Крона», яке спеціалізується на виробництві дерев’яних паличок для морозива. Здавалося б, на перший погляд, що тут видатного – дріб’язок якийсь. Але ні – справа має безліч тонкощів, свою технологію, а головне – приносить прибуток і забезпечує робочими місцями.
Головною рушійною силою підприємства є його засновник і багатолітній директор Віталій Григорович Кравченко – талановитий винахідник і раціоналізатор. Він народився 20 листопада 1939 року. Закінчив Одеський технологічний інститут, працював провідним інженером Спеціального проектно-конструкторського бюро реле та автоматики, потім головним інженером підприємства «Київліфт-4». Ветеран праці, автор багатьох винаходів. У перші роки незалежності прийняв рішення започаткувати власну справу. Він залишив Київ і разом із сім’єю переїхав до рідного Городища, що на Черкащині. Вивчивши кон’юнктуру ринку, вирішив зайнятися виробництвом паличок для морозива, адже доти їх привозили переважно з-за кордону. Молокопереробні підприємства купували палички за валюту в країнах Балтії, у Білорусі, Польщі, Словаччині.
Але як розпочати справу, коли необхідне обладнання дуже дороге, а за душею майже ні копійки? Для когось іншого це була б невирішена проблема, але не для Віталія Кравченка! Не вагаючись, він узявся за конструювання верстата для виготовлення паличок. Для цього мав потрібні знання і досвід. Не минуло й року, як мрія втілилася в метал. Верстат виявився настільки вдалим, що за всіма показниками перевершив зарубіжні аналоги. З тієї ж кількості сировини верстат виготовляє удвічі більше продукції. Скоро городищенським кулібіним зацікавилися іноземці. Він приймав делегації з Великої Британії, Канади, Швеції…
Свої винаходи Віталій Григорович патентує, вигадавши крім того й легкий і ефективний засіб боротьби з економічним шпигунством. Добре знаючи, що навіть найміцніші замки не втримають бажаючих на дурничку заволодіти чужою інтелектуальною власністю, довіряє паперу лише окремі вузли і агрегати, тримаючи в пам’яті остаточну схему винаходу. Звичайно, такий спосіб не кожному під силу, але він доводить усю неординарність особистості винахідника.
Якщо в кількох словах, то технологія виробництва паличок така. Спочатку товсті березові колоди упродовж доби вимочуються у спеціальних великих басейнах. Потім із них виготовляють тоненький (товщиною лише кілька міліметрів) шпон. Тоді рулон шпону закладають у спеціальну штампувальну машину. За одну секунду виходить 75 паличок, які падають у короб швидко, ніби тече струмочок. Потім їх кидають у спеціальний сушильно-шліфувальний барабан. Готові палички пакуються у касети по 50 штук, і вже в такому вигляді мільйонами відправляються замовникам.
Навряд чи хто помічав, ласуючи морозивом, що палички існують п’яти видів. Паличка, на яку надіте морозиво і паличка, якою морозиво набирають зі стаканчика – насправді зовсім різні вироби! Хоча в Європі пряменькими паличками вже майже не користуються. Там вони переважно у формі пропелера, називаються «Магнум», випуск якого теж освоїли у Городищі.
– Коли виробництво тільки починалося – за місяць ми виготовляли лише трохи більше мільйона паличок, – розповідає Віталій Кравченко. – Сьогодні ж тільки за одну зміну виходить удвічі більша кількість! Постачаємо палички на молокопереробні підприємства Дніпропетровська, Луцька, Ізмаїла, Києва, Харкова, Львова. Маємо і закордонні контракти. Оскільки наша продукція дешевша зарубіжних аналогів, ми істотно потіснити іноземців. В Україні налічується близько двадцяти комбінатів, які виробляють морозиво, їх потреба у паличках становить 700 мільйонів на рік, отож наше підприємство має перспективи росту. Взагалі, у нас є можливості достойно заявити про себе навіть на світовому ринку. Кожна з таких країн, як Бейрут, Кіпр потребують щомісяця 80 мільйонів паличок.
Вважається, що найощадливіше до енергоресурсів ставляться японці. Але навіть їх здивували б городищенські умільці. Тут витрати на енергоносії менші одного відсотка!
Як вже говорилося, виготовляють палички зі шпону. Раніше його брали у Черкасах, але нині роблять самі. Тут працює спеціальне іспанське обладнання вартістю 5 млн грн. Налагоджували техніку спеціалісти із Києва й Німеччини, які відзначили, що за якістю це найкращий шпон в Україні.
Віталій Кравченко – людина скромна, порядна, талановита. Він зумів довести, що робити вдалий бізнес можна не тільки на космічних технологіях, а і на звичайних паличках для морозива.
Володимир ЧОС, м. Городище